Zeytinyağı Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Zeytin Ağaci Oîea europaea

Zeytin yaprağı çiğnemek, ağız yaralarına iyi gelir.

Zeytin yaprağı kaynatıp suyu ile gargara yapmak diş etlerini kuvvetlen­dirir ve diş ağrılarını giderir. İçmek, yüksek tansiyonu ve yüksek kan şeke­rini düşürür.

Zeytinyağı

Birer günlük aralarla saç diplerine zeytinyağı sürmek saç dökülmesini durdurur, saçları kuvvetlendirir, beyaz saçları döker, baş ağrısını hafifletir.

Eski zeytinyağı ile bele ve eklemlere masaj yapmak, eklemleri yumuşa­tır ve ağrıları azaltır. Yılancığa ve alerjik cilt döküntülerine zeytinyağı sü- 105 rülürse döküntü azalır, basur memelerine sürülürse, ağrıyı dindirir, iyileş­mesini sağlar.

1 avuç kuru üzüm 1 litre su içinde kaynatılarak süzülür, bu su 200 gr. es­ki zeytinyağı ile karıştırılıp lavman yapılırsa, kaim bağırsak yaralarına, ba­sura, paraproktit adı verilen kalın bağırsak fistülünee çok iyi gelir.

Zeytinyağıyla masaj yapmak kaslara esneklik kazandırır; göze sürmek gözü kuvvetlenir, kulağa damlatmak kulağı temizler, cilde uygulamak cildi parlatır, yumuşatır, güzelleştirir ve kırışıklıkları yok eder. Kantaron, kekik, öğütülmüş çörekotu veya anasonla karıştırmak zeytinyağınınfaydasını artı­rır. Çile ve saça sürerken zeytinyağına, bir damla menekşe, gül ve benzeri kokulu yağlar eklenebilir.

Zeytinyağı içildiğinde, karaciğeri yumuşatır ve temizler, safrayı arttırır, karaciğer ağrılarını giderir, karaciğeri çalıştırır, sanlığı iyileştirir, bağırsak­ları rahatlatır, mideyi kuvvetlendirir, mide yaralarını kapatır, bağırsaklarda­ki kurt ve solucanları düşürür, basuru yok eder, damarları açar, kolesterolü ve kandaki şekeri düşürür, bağışıklığı artırır. Hem içilir ve hem de lavman yapılırsa, bağırsak tıkanıklığını geçirir.

Zeytinyağından maksimum fayda sağlamak için yemeği yağsız pişirmek ve üzerine zeytinyağ gezdirmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here