Yumurta Nasıl Tüketilmelidir Hangi Yumurta Daha Faydalırı

Yumurta

Taze doğal yumurtanın beyazı çiğ olarak İçildiğinde zehirlenmeye, şes kalınlığına ve kısılmasına iyi gelir. Protein, doymamış yağ ve mineral kay-‘ nağı olan yumurtayı herkes tüketebilir.Yapılan çalışmalar, taze yumurtanın kalp hastalıkları ve yüksek kolesterolle ilişkisi olmadığını ortaya çıkarmış­tır.

En iyi yumurta doğal beslenen tavuğun, yumurtlama dönemi başında yumurtladığı, 1-3 günlük taze yumurtadır.

Haftada 1 -2 defa yumurta yemek yeterlidir. Fakat yumurta sevenler haf­tada 3-5 defa taze doğal yumurta yiyebilirler. Taze yumurtayı çiğ olarak, veya yağ İçinde yarı pişirerek, veya 3 dakika kaynatarak yemek faydalıdır. 5 dakika kaynatarak da yenebilir. Bu şekilde yenen yumurta alerji yapmaz. Fakat 5 dakikadan fazla kaynatılan veya 10 günden daha bayat olan yumur­ta zararlıdır. Unlu gıda mamulleri ve bisküvilerdeki yumurta tozu yani ba­yat yumurta, pastörize edilmiş yumurtalar ve buzdolabında aylarca bekle-

miş yumurtaların proteinleri kan dolaşımına geçerek, ağır zehir gibi çalış­maya başlar, böbrekleri olumsuz etkiler ve vücut şiddetli alerjiyle tepki ve­rir.

Yumurtanın tazeliği şu şekilde tespit edilir:

Tuzlu su içine bırakılan taze yumurta kabın dibinde yatay halde durur. Tuzlu suda dik duran yumurta, orta tazeliktedir. Ancak suyun üzerinde yü­zen yumurta bozulmuş demektir.

Taze yumurtanın akı saydamdır, sarısı dağılmamıştır ve esnektir.

Bayat yumurtanın hava boşluğu büyümüştür ve içi bozulmuştur; sallan­dığı zaman ses çıkarır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here