Yeme ve İçmede Sıraya Dikkat Etmemek HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

Yeme ve İçmede Sıraya Dikkat Etmemek HASTALIKLARIN SEBEPLERİ
Et, yumurta, peynir gibi proteinli yiyecekler midede hazmı uzun süren besinlerdir. Tatlılar ve meyveler midede fazla kalmadan bağırsağa geçerek birinci hazmını burada tamamlar. Su İse midede vücut ısısına ulaştıktan sonra, doğrudan bağırsağa geçer, Demek ki, önce su içmeli, sonra birlikte yememek şartıyla meyve veya tatlı, sonra salata ve yemek yenmelidir. İki çeşit yemek yeniyorsa hafif ve sulu olanı ağır ve kuru olandan önce yemek tercih edilir, önce yemek, sonra meyve veya tatlı yenirse, meyve veya tatlı hazmını tamamlamak için bağırsağa geçemez, midede mayalanır veya çürür
ve gaz oluşturur. Kur’ân-ı Kerim’de de bu tertibe riayet edilmiş, beğendikleri meyveleri ve arzu ettikleri kuş etlerini dolaştırırlar. ” (Vakı’a: 20, 21) buyurularak et meyveden sonra takdim edilmiştir. Yine: ‘Ve size manna ve selva İndirdik1’ (Bakara: 57). Burada da helva yani karbonhidrat (manna), bıldırcından yani proteinden (selva) önce gelir.
îbn-i Sina sabah ekmek yiyenlere, eti akşam yemeyi tavsiye ederdi. Ek-mek ve et arasındaki vakit dilimi bu kadar uzun olmalıdır. Etle birlikte mut¬laka ekmek yenecekse, önce ekmeği et suyuna batırarak yemeli sonra et yemelidir.

Yemekten sonra su içince, aynı şekilde su bağırsağa geçemez; midenin genişlemesine, mide asidinin seyrelip zayıflamasına, hazmın uzamasına, zorlaşmasına ve bozulmasına sebep olur. Yemek arasında su içmek de doğ¬ru değildir çünkü yemekte su içen, yemeği iyi çiğneyemez. Gerektiği ka-dar çiğnenmemiş yemek mideye, bağırsaklara ve dalağa ağır zarar verir (“Az Çiğneme” bölümüne bakınız).
Yemekten 1,5-3 saat sonra su içmek daha uygundur. Zaten 1,5-3 saat sonra midenin hazmı sona yaklaşınca, yani yemek ikinci hazma hazır hale gelince insanın su istemesi normaldir, su içmek için doğru zaman dilimi de budur. Araf suresi 31. Ayet’te-. “.. .yiyin-için, fakat israf etmeyin …” buyu- rulmuştur. Bu ayette de için emri “yiyin” emrinden sonra gelir. Ancak yemek kuru ise o zaman çiğnenip yutulan her lokmadan sonra bir yudum su içmekte zarar yoktur. İsteyenler yemekten sonra birkaç yudum su içebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here