Üzüm Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Üzüm Grape raisin

Hadis-i Şerifte “Kuru üzümü yemeye devam edin. Zira o safrayı açar, balgamı keser, sinirleri yatıştırır, yorgunluğu giderir, ahlâkı güzelleştirir. Nefsi hoş eder, kaygıyı uzaklaştırır.” buyrulmuştur.

Çeşitli mikro elementler, vitaminler ve organik asitlerin kaynağıdır, İd­rarı çoğaltır, bağırsakları yumuşatır ve rahatlatır, balgamı söker, kolestero­lü düşürür. Bu özelliklerinden dolayı romatizmaya, böbrek, karaciğer, akci­ğer ve eklem hastalıklarına karşı kullanılır. Yeşil üzüm (koruk) İshali durdu­rur, bağırsaklardaki yaraları kapatır, sedef ve vitiligo hastalıklarına iyi gelir. Üzüm pekmezi kanı artırır. Sabah yenen üzüm yüze parlaklık ve güzellik verir. Taze üzüm bol glikoz, potasyum, B vitamini ve kalsiyum İçerdiği için kalp ve sinir sistemini kuvvetlendirici olarak kullanılır. Saç kepeklenmesine çok iyi gelir. “Ekmekle kuru üzüm yiyen ömründe doktora muhtaç olmaz”.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bu hadisini hemen hemen herkes bilir. Maalesef, şimdi asmalara ve kurutulmuş üzümlere yapılan ilaçlamalar sağ­lık için tehlike oluşturmaktadır. Bugün ilaçlanmamış doğal üzüm bulmak ne kadar zorsa, doğal ekmek (doğal maya İle doğal buğday unundan yapılmış tandır veya saç ekmeği) bulmak da o kadar zordur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here