Tavuk Nasıl Tüketilmelidir Hangi Tavuk Daha Faydalırı

Tavuk

Doğal beslenen tavuğun eti yenebilir, yağı ve suyu yemekler İçin kulla­nılabilir. Ancak hormon, antibiyotik, vitamin ve diğer kimyasal ilaçlarla ve hazır, katkılı yemlerle yetiştirilen tavuğun etini, yumurtasını ve yağını kul­lanmak doğru değildir.

Doğal da olsa, tavuk etinin hazmında zorlanan bir grup insan vardır ki

bunlar kan grubu “B” ve “AB” olanlardır. Tavuk etinde onlar için zararlı bir protein bulunmaktadır. Bu protein bağışıklık sistemini zayıflatır ve hasta­lıkları tetikler.

Horozun İyisi henüz ölmeyeni, tavuğun iyisi ise yumurtlama dönemine ulaşmayanıdır.

Kekik, kimyon, karanfil ve dereotu ile pişirilen horoz eti eklem ağrısı­na, gaza, mide ve bağırsak İltihaplarına iyi gelir. Tavuk eti aklı güçlendirir, meniyi artırır.

Tavuk yemi:

Bu gün tavuk yemi olarak genetik yapısı değiştirilmiş mısır, soya ve buğ­day gibi tarımsal ürünler kullanılmaktadır. Ayrıca tavuk yemine GM mik­roplar ile üretilmiş protein, vitamin, enzim, hormon ve antibiyotikler, bo­zulmayı önleyiciler (formaldehit ve nitrat-nitritler gibi) ve pek çok katkı maddesi eklenir. Yumurta sarısının daha sarı, kabuğunun renkli olması için, yeme renklendirici El61 (Xanthophyl) de katılır. Xanthophyl üzerine yapılan araştırmalar yetersizdir ve insan sağlığını nasıl etkilediği bilinme­mektedir. Ancak tavuğun yağında ve yumurtada bu maddeye rastlanmıştır. (“Katkı Maddeleri” bölümüne bakınız.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here