Tarım İlaçları Hormonlar, suni ğübreler, herbisiıler, pesrisiiler HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

Tarım İlaçları Hormonlar, suni ğübreler, herbisiıler, pesrisiiler
Tarım ilaçlarını kullanırken miktarını kontrol etmek çok zordur. Kon-trol dışı kullanılan bu maddeler toprağa, yeraltı sularına karışır, sebze, mey¬ve, baklagil ve tahıllara,- bitkiler vasıtasıyla da hayvanlara geçer. Sonunda meyve, sebze ve et ile soframıza gelir, vücudumuzdaki hücrelere kimyasal savaş açar.
Bu ilaçlar organlarda toplanarak kişiyi hayatı boyunca etkiler. Daha çok karaciğere, üreme organlarına ve beyne zarar verir. Örneğin uzun zaman önce yasaklandığı ve artık kullanılmadığı halde bazı besin maddelerinde ve insan vücudunda hala D.DT, Atrazin, Chlordan benzeri maddelere rast- lanmaktadır. Yaşı 30-40’ın üzerinde olanlarda, bunların sebep olduğu has-

talıklart görmek mümkündür. Vücutta depolanan bu maddeler ömür boyu çıkarılıp atılamaz,- hiçbir şekilde etkisini kaybetmez, anneden bebeğe eş ve süt vasıtasıyla geçerek zararını çocuğun üzerinde de sürdürür.
Ekinlerde kullanılan herbisit ve pestisitler bitki hastalıklarına sebep olan virüs, mikrop ve parazitlerle beraber, ayrım yapmadan, faydalı mikroplan, solucan, sinek ve böcekleri de öldürürerek ekolojik dengeyi altüst eder. Toprağın verimini düşürür, insan sağlığını olumsuz etkiler, beden-ruh den¬gesini bozar. Bilim adamları, yaptıkları araştırmalarda, ana beyin hücreleri¬nin yıkımı sonucu oluşan parkinson ve alzheimer gibi sinir sistemi rahatsız¬lıkları ile böcek ilaçları arasında bağlantı olduğuna dair verilere ulaştıkları¬nı belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here