Sirke Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Sirke

Elma, üzüm sirkesi

Silke yapımı: Elmalar kabukları ile yıkandıktan sonra doğranır, çekir­dekleri atılır ve bir cam kavanozun yarısına kadar doldurulur. Sonra üzeri­ni iki parmak geçecek kadar su koyulur. Maya olarak 1-3 kaşık elma sirke­si konulabilir. Sirkenin keskin olması İstenirse, 1 litre sirke karışımına 1 ye­mek kaşığı bal konulabilir. Ağzı sıkıca kapatılıp, güneş ışığı görmeyecek loş bir yerde bekletilir. Mayalı sirke yaklaşık 40 günde, mayasızı takriben 2 ay­da hazır olur. Sirke kokusu gelmeye başladığı zaman süzülerek, elmaları atılır, serin bir yerde saklanır. Sirkenin daha da keskin olması istenirse, her bir litre süzülmüş sirke için bir kaşık bal eklenip, ağzı sıkıca kapatılarak ay­nı yere konulur. İki-üç hafta sonra sirke hazırdır.

Çekirdekleri dışında elmaların tüm artıkları sirke için kullanılabilir. Ne kadar çok kabuk olursa, o kadar iyidir. Elma sirkesinin şifalı olması, sirke­de bol miktarda bulunan potasyum ve elma asidine bağlıdır. Sirkenin tabia­tı soğuktur,- kaynatılarak bir yandan soğukluğu azaltılırken, aynı zamanda keskinliği artırılır. Metabolizmayı güçlendiren ve enerjiyi artıran elma sir­kesi özellikle yaşlılar için faydalıdır.

Sirke hazma yardım eder, trombosit üretimini normalleştirir, kanı incel­tir, kansızlığı giderir, adetleri düzenler, damarları açar ve sinirleri rahatla­tır.

¥ Sirke başa sürülürse kepeğe, saç dökülmesine ve baş ağrısına iyi gelir,

¥ Egzama, uçuk, yılancık ve sedefe sürülürse iyileşmeyi sağlar.

¥ Sinameki İle birlikte kaynatılarak egzamaya ve yaralara sürülürse İyi­leşmesini sağlar.

¥ Sirke içmek, kananamaları durdurur, balgamı İnceltir ve keser.

¥ Bir parça yün veya pamuğu sirkeye batırıp yeni oluşmuş eziğe koymak şişmeye mani olur; eski yaraya koymak yaranın büyümesini durdurur; morluklara sirkeyle pansuman yapmak morluğu geçirir, ateşle oluşan yanıklara sirke kompressi yapmak ağrıyı dindirir ve kısa zamanda iyi­leşmesini sağlar.

¥ Ateşli hastalıklarda zeytinyağı ile karıştırarak başa sirke sürmek, baş ağrısını dindirir, ateşli vücuda sürmek, ateşi düşürür.

¥ Sirke içinde şap eritip ağzı bununla yıkamaka, diş etlerini ve dişleri kuvvetlendirir, gargara yapmak küçük dil şişliklerini alıp küçültür.

¥ Sirke buharı ile buğu yapmak, sinüsleri açar. Ilık olarak yudumlamak kronik öksürüğü hafifletir, her tür zehirlenmeye iyi gelir. Suya sirke katmak da her tür suyu arındırır.

Elma ve üzüm sirkesi limon suyu yerine geçer.

Fakat sirkeyi devamlı içmek iyi değildir. 3-4 ay ara vererek 2-3 haftalık kürler (her sabah 30-50 gr. sirke su ile içilir) yapmak gerekir.

Hz. Cabir’den rivayet edilen (r.a.) Hadis-i Şerifte: “Allah-üTeala sirke yiyene iki melek memur eder. Yiyinceye kadar ona istiğfar ederle/ buyrul- muştur.

Doğal elma ve üzüm sirkesi, sirke asidiyle karıştırılmamalıdır. Sirke asi­di (sirke ruhu) ağır zehirdir, tüm organ ve sistemleri tahribata sürükler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here