Propolis İle Tedavi Propolis Nedir ?

Propolis
Propolis, arı kovanlarında bulunan kahverengi bir zifttir. Propolis, yük-sek antimikrobiyal ve bakterisid etkisinden dolayı anjin, dişeti hastalıkları, dış ve iç yaralar, yanıklar, egzama, mantar, basur, tüberküloz, frengi, kemik hastalıkları ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Kullanma metotları:
$ Nohut büyüklüğündeki propolisi eriyinceye kadar ağızda tutmak ve¬ya sakız gibi çiğnemek anjine, dişeti hastalıklarına, kemik erimesine, diş ağrısına, mide, ağız ve dil yarasına iyi gelir.
$ 1 kilo tereyağı emaye veya cam kavanozda kaynatılır, sonra 80 dere-ceye kadar soğutularak içine 100-200 gr. propolis parça-parça kesile-rek eklenir. Bu karışım 80 derecedeki su kabında (bir kaba 80 derece sıcaklığında su konur ve içine tereyağ ve propolisin bulunduğu diğer kap konularak) 20-30 dakika karıştırılır. İç hastalıklarında ve iç yara-larda sabah aç karnına 20 gr, yutulur. Cilt hastalıklarında cilde ve ya-ralara sürülür. Bu karışımı sağlıklı insanlar da kahvaltıda ekmeğe süre¬rek ve bitkisel çayla tüketebilirler.
$ Propol is ısıtıldıktan sonra, siğiller üzerine konur ve iyice bantlanır. Siğiller diplerinden çıkıp düşünceye kadar bekletilir.
Propolis buzdolabında, serin ve karanlık yerde yıllarca saklanabilir, şi-falı özellikleri kaybolmaz, hatta durdukça artar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here