Nar Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Nar Punica granatum

Hz. Ali (r.a.) ‘Allah’ın nuru, nar yiyenlerin kalbindedir” buyurmuştur.

Biyolojik süreçleri hızlandırmada çok etkilidir. Sindirim sistemindeki bütün bozuklukları düzeltir, kam temizler. Kalp zafiyeti, akciğer hastalık­ları, iç yaralar, rahim akıntısı, safra kesesi rahatsızlığı, kusma, basur, sivilce ve uçuklarda kullanılır. Nar suyu, bal karışımı hazmı kuvvetlendirir. Kabu­ğu yeşil olan idrarı artırır. Ekşi nar iltihaplı hastalıklara ve diyabete, tatlısı ise boğaz ve göğüs hastalıklarına ilaçtır. Nar, ateşli hastalıklara şifadır. Çe­kirdekleri ve iç kabuğu ile yenirse, kabızlığı önler, mideyi temizler. Mevsi­minde İçilen nar suyu cildi temizler ve parlatır. Çekirdeksiz nar ve saf nar suyu kabızlık yapar. O yüzden nar suyu içerken, günde 1-2 defa üzüm ve­ya incir yemek gerekir.

Nar kabuğu ishali kesmede ve kurt düşürmede ilaç olarak kullanılır.

Narın dış kabuğu kurutulur ve öğütülür. Sabah-akşam birer çay kaşığı, su ile yutulur. Çocuklara ise 1/2 çay kaşığı verilir, bal ile karıştırılabi- Iir. İshali durdurur, kurtları düşürür, sarkık mideyi toplar.
Çekirdekleriyle beraber 4-5 gün nar yemek bağırsak kurtlarını düşü­rür, ishali durdurur ve bağırsaklardaki yaralan kapatır.

1 çorba kaşığı kavrulmuş ve öğütülmüş pirinç 400 gr. su ile karıştırılır, 1 çorba kaşığı ince kesilmiş nar kabuğu eklenerek kaynatılır ve her se­ferinde 100 gr. olmak üzere günde 4 defa içilir veya lavman için kulla­nılır. İshali durdurur, mide ve bağırsak yaralarını kapatır.

Nar çekirdekleri kurutulur ve öğütülür. Günde 2 defa, l’er çay kaşığı olmak üzere su ile yutulur İshali durdurur, mide ve bağırsak yaralarım kapatır,

Ekşi nar suyu sivilcelere ve uçuklara sürülür.
Mide iltihabına karşı ve idrar söktürmek için, ekşi (bal ile olabilir) ve­ya tatlı nar, çekirdekleri İle beraber yenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here