Misvak Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Misvak Salvadora persica

Misvak balgamı keser, görme duyusunu kuvvetlendirir. Ağız tadını gü­zelleştirir, diş etleri, mide, bağırsak, prostat, yumurtalıklar ve rahim sinirle­rini güçlendirir, balgamı giderir, diş çürümesini ve dişeti hastalıklarını ön­ler, diş taşlarını (tartarı) düşürür. Misvak kullanmak sünnettir.

Misvak dişlerden ziyade diş etleri için önemlidir. Çünkü her bir dişin dibinde farklı organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur. Mis­vak dişetleriyle bağlantılı organların işlevini dengeler. Misvak kaslarda ağ­rıyı azaltır, dişeti hastalıkları ve diş çürümelerini önler, ağızdaki zararlı mikroplan öldürür, akıl sağlığını ve hafıza kuvvetini son nefese kadar ko­rur. Misvağın etkisi kullanıldıktan sonra 48 saat süreyle devam eder. Dişi olmayanlar veya takma dişli olanlar da diş etlerine misvak kullanmalıdır. Dişlerinde kaplama olanlar, dişetlerinde sürekli kan dolaşımı bozukluğu ol­duğu için, misvak kullanmakta daha titiz davranmak zorundadır.

Misvağı tükürük ile ıslatıp ön dişler ile yumuşatmak gerekir. Bu hareket rahim, yumurtalık, prostat ve merkezi sinir sistemini güçlendirmek açısın­dan önemlidir. Misvağın bu şekilde kullanımı aynı zamanda dişlerin sallan­masını önler, sallanan dişleri kuvvetlendirir. Tedavi sırasında günde 3-5 de­fa ve en az 40 gün süresince aralıksız misvak kullanılmalıdır. “Misvak olma­dığında, parmak misvak yerine geçer”. (Hadis-i Şerif, tbni Ömer r.a.’dan)

Mesane ve böbrek taşlarını eriterek düşürmek için, işaret parmağı ka­lınlığında, 15 cm. uzunluğunda 5 tane misvak alınır. Her biri 15 par­çaya bölünür, 6 litre su içinde, kısık ateşte karışımın seviyesi yarı yarı­ya azalana kadar (yaklaşık 6 saat) kaynatılır. 3 gün boyunca, bitene ka­dar yudum yudum içilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here