Meyve ve Sebzeler Nasıl Tüketilmeli

Meyve ve Sebzeler

Çiğ sebze ve meyvelerin hazmı kolaydır ve sağlıklı beslenme için yeter- Iidir. Meyve ve sebzelerdeki su, organik asitler, vitaminler ve mikroele- mentler vücut için arındırıcı ve şifa vericidir. Tüm bu maddeler, meyve ve sebze çiğ olarak yendiği zaman kıymetli olur. Pişirilen sebze ve meyveler, suyunu, organik asitlerini ve proteinlerindeki doğal yapıyı kaybederek vi­taminlerden yoksun kalır. Kısacası, canlı olanlar can verirler. Mesela, do­mates veya ıspanak suyu çiğ olarak tüketildiği zaman vücudun kireçlerini

temizler, kansızlığı düzeltir ve vücut direncini arttırır. Domates çiğ yendi­ğinde kemik erimesini, hatta kanseri Önler. Fakat pişirildiğinde içerdiği ok- salasid zararlı hale gelerek kireçlenme, damarlarda daralma, kansızlık, böb­rek ve safra taşına sebep olur.

Kurutulmuş sebze ve meyveler ise hemen hemen taze sebze ve meyve özelliği taşır. Bu sebeple kurutulmuş meyveleri kaynatarak komposto yap­mak doğru değildir. Bunun yerine, kuru meyveyi 4 – 7 saat suda beklettik­ten sonra, önce suyunu içmek, sonra meyvesini yemek daha faydalıdır.

Meyve mutlaka yemekten ayrı olarak veya yemekten önce yenmelidir.

Buna mukabil sebze yemekten önce ve yemekle beraber tüketilebileceği gi­bi, yemekten sonra da yenmesinde bir sakınca yoktur. Unutulmaması gere­ken nokta şudur: Yemekten sonra yenen meyve hazmolmadan mayalanır, İspirto, sirke asidi, gaz oluşturarak çeşit çeşit hastalığa ve hatta siroza se­bep olur.

Meyve ve sebze, kabuğu soyulmadan birkaç çekirdeğiyle yenmelidir. Karpuz, limon gibi meyvelerin az da olsa bir miktarını kabuğuyla yemek faydalıdır. Balkabağı, patates, patlıcan, kırmızı pancar gibi sebzeler fırında veya közde kabuğuyla pişirilir.

Katı meyve ve sebzeler sıkılırken de mutlaka kabuğu ile sıkılmalıdır (el­ma, havuç vs.). Meyvelere şeker, süt veya tuz eklenmez. Birkaç farklı çeşit meyve de birlikte yenmez. Ancak aynı cinsten olanlar, mesela portakal, greyfurt, limon ya da vişne, kiraz gibi meyveler birlikte yenebilir. Yalnız, aynı cinsten olup da rengi farklı ise (mesela kırmızı ve yeşil elma) karıştırı­larak yenmemelidir, gaz ve şişkinlik yapar, tki farklı meyve ancak 30 daki­ka-1 saat ara ile yenebilir.

Peygamberimiz (s.a.v.) taze hurmayı kaymakla, kuru üzümü ise ekmek­le yerdi. Siz de sağlıklı iseniz, çilek ve hurmayı kaymakla, muzu balla yiye­bilirsiniz. Veya ekmeğiniz doğal, rafine edilmemiş, katkısız undan, doğal maya ile yapılmış ve tandırda pişirilmiş ise, nar veya üzümle yiyebilirsiniz. Meyve sularını ve meyveleri birbiriyle karıştırmak ancak bu konuyu bilen bir hekimin tavsiyesiyle mümkündür.

Şüphesiz her meyvenin tadında hikmet vardır. Böyle olmasaydı, Allah- ü Teala bütün meyveleri aynı tatta yaratırdı. Bir meyvenin tadını tuzla, şe­kerle değiştirmeden önce bunu düşünmek gerekir. Sebzelerde de hüküm aynıdır.

Yetişme mevsiminde yenen meyve ve sebzeler hastalıkları İyileştirici Özelliklere sahiptir, fakat mevsimi dışında yenen meyve ve sebzeler hasta­lık yapabilir. Mesela, buzdolabında dondurulduktan sonra oluşan kimyasal değişikliklerden dolayı kavun, elma veya armut mayalanarak alkol, sirke veya aseton üretir, hazım ve metabolizma bozukluklarına, bağırsaklarda aşırı gaza neden olabilir. Ya da uzun zaman saklanan meyve ve sebzede toplanan hormon ve kimyasal maddelerin molekülleri parçalanırsa, bu ye­ni oluşum eskisinden daha da tehlikeli olabilir.

En sağlıklı meyve ve sebze en yakın bahçe veya tarladan gelen ve en ta­ze olandır. Bir ekolojik ortamda faydalı olan meyve veya sebze başka eko­lojik ortamda yaşayan biri için beklenen faydayı sağlayamaz, çünkü ekolo­jik çevre ve insan bir bütündür.

Kurutulmuş meyveler ve kuruyemişler

Meyvelerin kurutulması sırasında renk koruyucu, güve-böceklere karşı koruyucu ve bozulmayı önleyici olarak Sodyum Sülfit (E221) kullanılır. Araştırmalar sonucunda, sodyum sülfitin besin yolu ile alınmasının, öğren­me ve hafıza bozukluğuna sebep olduğu, beyin fonksiyonlarına zarar ver­diği ve zamanla bu zararın daha da büyük boyutlara çıkmasının kaçınılmaz olduğu tespit edilmiştir

Kimyasal maddelerle kurutulmuş meyve ve kuruyemişler arasında canlı kurt bulmak mümkün değildir. Çünkü ilaçlanan meyveyi hiçbir hayvan, kuş, kurt, böcek ve sinek yemez, hatta mikrop bile dokunmaz. Pazarda, hangi meyveye arı ve sinekler hücum ediyorsa, onu almak hangisine yak­laşmıyorsa, ona yaklaşmamak gerekir, çünkü o ilaçlanmıştır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hurma kurtluysa, kurdunu ayıklayıp yer­di.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here