Kekik Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Kekik Tyhmtıs vulgaris

İdrar yolları hastalıklarına karşı çok faydalıdır. Böbrek taşlarını parçalar ve düşürür. Hazmı kolaylaştırır, sindirim organlarını dezenfekte eder, hat­ta H. Pylori ve Candida’dan korur, iltihabı kurutur, mideyi, gözü ve kalbi kuvvetlendirir. Kasık ağrılarını keser, iştahı açar. Yemeklerde devamlı ke­kik kullanmak görme gücünü korur ve arttırır.

Çayı içilirse ter ve ağız kokusunu giderir, uykusuzluğa, fiziki ve ruhi bit­kinliğe iyi gelir. Sara, anemi ve iktidarsızlığa karşı etkilidir. Bağırsak kurt­larını düşürür.

Kekik yağı başa sürülürse baş ağrısına, karna sürülürse karın ağrılarına ve mide kramplarına, göğse ve sırta sürülürse astım, bronşit, boğmaca ve öksürüğe iyi gelir.

$ 30 gr. taze kekik ince ince kıyılır, 200 gr. zeytinyağı ile karıştırılıp 7 gün bekletilir. Sonra yağı süzülüp sos, salata v.s. için kullanılır. Ağrı­yan yerlere sürülür.

$ Kekik tohumları kavrulur ve Öğütülür, bir bezle basur üzerine konur­sa, basur küçülüp yok olur. Tohumu bulunamazsa, yabanî kekik de aynı işlem için kullanılabilir. Yabanî kekik kültür kekiğinden daha et­kilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here