Katkılı Hazır Yiyecek ve İçecekler HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

Katkılı Hazır Yiyecek ve İçecekler HASTALIKLARIN SEBEPLERİ
Marketlerdeki bütün uzun Ömürlü ürünler, sağlığı, bilhassa çocukların sağlığını, büyük ölçüde tehdit etmektedir. (“GMO” bölümüne bakınız.) Bu gıdalar metabolizmayı, bağışıklık sistemini ve genetiği ciddi şekilde etkiler. Hazmolunmadığı için damar tıkanıklıklarına neden olur. Vücuttaki vitamin üretme mekanizmasını, su yapısını, vücudun su oranı ve su terkibini boza¬rak, yaşlanmayı hızlandırır,- hastalıklara sebep olur. Bu faktörleri gözönün- de bulundurarak diyebiliriz ki, 10-12 yaş grubu çocukların büyük çoğunlu¬ğu artık, bu gıdaların beyin ve üreme organlarında oluşturduğu tahribatlar sonucu, şimdiden küçük birer ihtiyar gibidir.
Günümüzde, dünya gıda endüstrisinde, bir yıl içinde binlerce çeşit ve milyonlarca ton katkı maddesi kullanılmaktadır. Hazır gıdaları tüketmekte sakınca görmeyen bir İnsan her gün yaklaşık 2000 çeşit katkı maddesi tü¬ketmektedir: Tatlandırıcı, tat verici, kıvam koruyucu, kıvam artırıcı, renk koruyucu, beyazlatıcı, bozulmayı önleyici, nem tutucu, boya, aroma vs…
Yiyecek endüstrisi, kullanılan katkı maddelerini ambalaj üzerinde be-lirtmek zorundadır. Fakat bu zorunluluk, üreticinin sadece kendi kattığı maddelere mahsustur. Mesela bir fırın, ürettiği bir üründe su, maya, tuz, yağ, yumurta ve şeker kullandıysa bunları belitmek zorundadır fakat un, su, maya, tuz, yağ, yumurta ve şekerdeki katkı maddelerini belirtmek zorunda

değildir. Bununla birlikte katkı maddelerinin üretim metodunu da belirtmek zorunda değildir. Çiklet, şeker, sakız gibi tamamen katkı maddelerinden oluşan, 10 cm2’den küçük, ambalajlı ürünleri üretenler, katkı maddelerini be¬lirtmek zorunda değildir. Zeytin, et, peynir, ekmek, baharat, kuruyemiş, ta¬ze meyve ve sebze gibi açık satılan yiyeceklerde, lokanta veya pastaneler-deki ürünlerde de katkı maddelerini belirtme mecburiyeti yoktur.
Basit bir sakızın içindekiler:
Sakız mayası (Sakızın ana maddesi): Ambalajda belirtilmeyen, sakız mayasının içindekiler şunlardır: Kauçuk, vaks, antioksidan, elastomer, reçine, venil polimer, parafin ve katkı maddeleri (hangi katkı maddeleri olduğu belirtilmemiştir).
Tatlandırıcılar (7 tane): Doğal olmadığı için, hepsi de hazmı bozar ve diyabete zemin hazırlar. Buna ek olarak aspartam gibi bazı tatlandırıcılar beyin faaliyetini bozar, baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılmalara sebep olur. Dudaklarda, dilde ve ayaklarda şişme yapar. Aspartam, fenilalanin denilen bir amino asit içerir. Fenilalanin ve metabolik atıkları kan ve dokularda bi-rikir. Çocukların gelişmekte olan üreme organlarında ve beyinlerinde ha-sara yol açar. Bu hasar, kısırlığa, zihinsel özürlere ve zeka geriliğine neden olur.
Doğala özdeş aromalar (3 tane): Gen teknolojisi ve nanoteknoloji yön-temleriyle üretilenler beden-ruh dengesini ve hormonal dengeyi etkiler. (“Nanoteknoloji” bölümüne bakınız.)
Nem tutucu (Gliserol): Büyük ihtimalle domuz ürünü ya da mezbaha atıklarından elde edilir. Genteknolojisi ve nanoteknoloji yöntemleriyle de üretilebilir.
Emülgatör (Lesitİn); Büyük oranda domuz ürünüdür. Bitkisel olanlarda “soya lesitini” yazar ancak bunlar genetiği değiştirilmiş soyadan elde edilir.
Parlatıcılar (2 tane): Biri, “şellak”tır ki genetiği değiştirilmiş bir tür “bit”ten elde edilir. Alerjilere ve beklenmeyen yan etkilere yol açabilir. Di¬ğeri “karnauba mumu’dur. Brezilya hurması mumuna benzeyen sentetik bir mumdur. Aslında kağıtçılık ve mobilyacılık gibi sanayilerde kullanılan bir parlatıcıdır.
Renklendirici ve nem tutucu (Titanyumdioksit, E 171): Nanoteknoloji- de kullanılan ana maddelerden biridir. Bir süredir mineral şeklinde değil, nanoparçacıklar halinde kullanılmaktadır. Ağız yoluyla vücuda giren ve dokularda depolanan bu nanoparçacıklar, organik bir maddeyi su ve kar-bondioksite kadar parçalama özelliğine sahiptir. Kuvvetli nem tutucu oldu¬ğu için, vücudun su bileşimi üzerinde çok etkili olabilir. Çok geniş bir kul¬lanım alanı vardır: İlaçlar, vitaminler, şekerlemeler, sakızlar, un, şeker, tuz, karbonat, kabartma tozu ve partikül halindeki bütün gıdalara beyazlatıcı ve nem tutucu olarak katılır.
Gördüğünüz gibi 2,5 gr.’lık küçücük bir sakız en az 18 tane katkı mad-desi içeriyor. En az diyoruz çünkü her bir katkı maddesinin 1-3 tane kendi koruyucu katkısı vardır.
Sakızın üzerinde “laksatif etki (ishal) yapabilir1′ ve “Sakızdır, yutmayı-nız” uyarıları yer alır. Çocukların bu uyarıyı anlaması beklenemez ve tabii ki küçük çocukların hepsi sakızı yutar!
Katkı maddelerini savunanlar ‘Katkı maddelerinin İçinde zararsız hatta faydalı olanlar vardır” diyorlar. Birkaç yıl Öncesine kadar bu doğru olabi¬lirdi, ancak bugün katkı maddeleri farklı malzemelerden, farklı teknoloji ve yöntemlerle elde edilmektedir. Üretim metodlarının, kimyevî içeriğinin ve kaynaklarının, güvenli, tehlikeli veya şüpheli olup olmadığının belirlenme¬si kesinlikle mümkün değildir, örneğin, Karoten (E160) Doğal A vitamini kaynağıdır ve doğal bitki pigmentlerinden elde edilir. Betanin (E 162) ise kırmızı pancardan elde edilebilir. 30 yıl Önce bu şekilde doğal bitkilerden elde edildiği için ikisinin de adı, 30 yıl önceki gibi hâlâ “güvenilir” sınıfın¬da yer alır. Ancak, bu süre zarfında yeni metocUar ve teknolojiler kullanıl¬maya başlamıştır ve bu katkı maddeleri, artık büyük oranda, GM bitkiler¬den üretilmektedir. Hatta biyosentez veya nanoteknoloji yöntemleriyle de elde edilenler olabilir, öyleyse bunlar artık “güvenilir” değildir, “tehlikeli” hale gelmiştir. Demek ki, ürün ambalajlı veya ambalajsız olsun, ambalaj üzerinde içindekiler belirtilsin veya belirtilmesin, kullanılan gerçek katkı maddelerini ve bunların kaynaklarını tespit etmek mümkün değildir. Dola¬yısıyla, her üründe onlarca çeşit katkı maddesi kullanılır. Bazı katkı madde¬leri tek başına zararlı olmasa da, birarada zararlı olabilir veya birbirinin za¬rarını yükseltebilir (sinerjizm etkileşimi), ya da vücuttaki her türlü madde ile, alman ilaçlar ve besinlerle, depolarda birikenlerle, üretilen enzimlerle tehlikeli bileşimler oluşturabilir. Ancak en sık kullanılan katkı maddeleri tek başlarına da çok zararlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here