Isırgan Otu Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Isirgan Otu Utrika dioika, Uîrİka urens

Isırganotu demir kaynağıdır. Kuvvetli kan temizleyici ve kan yapıcı, il­tihap giderici, şişlikleri dağıtıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, kan şe­kerini düşürücü, alerjik tepkileri kontrol edici, tahrip olmuş dokuları (müm­kün olduğu kadar) yeniden İnşa edici, tüm eksiklerini tamamlayıcı ve yaşlanmayı yavaşlatıcı sıfatlara sahiptir. Isırganotu eklem, romatizma ve gut hastalıklarına,- prostat, tiroid ve lenf bezlerinin büyümesine,- böbrek ve safra kesesi taşlarına,- her türlü iltihaplı hastalığa,- kansızlığa ve alerjik has­talıklara,- kanser, alzheimer ve multipl skleroza (MS) karşı kullanılabilir. Kı­saca, her hastalığa şifadır,

$ Bir çay kaşığı taze öğütülmüş ısırganotu tohumu + bir çay kaşığı ısır- ganotu suyu veya bir çay kaşığı acı kavun yağı ile yoğruldukten sonra ikiye bölünür ve her iki burun deliğine koyulur. Kafesli kemiğin tıka­nıklıklarım açmada çok etkilidir, sinüsleri temizler, geniz etlerini dağı­tır. Büyümüş lenf bezlerine ve tiroid bezine uygulanırsa, şişlikleri İndi­rir.

$ Isırganotu arpa suyu İle pişirilip içilir. Akciğeri iltihap ve balgamdan arındırır. Aynı şekilde pişirilerek içilen ısırganotu tohumu astıma karşı çok kuvvetlidir.

¥ Isırganotu yağı içmek kabızlığa iyi gelir.

¥ Mürrİsafi ile pişirilen ısırganotu adet kanamalarını söktürür.

¥ Isırganotu ve tohumu hamileliği ve doğumu kolaylaştırır.

$ Istrganotu tohumu taze öğütülür ve zencefil suyu İle ıslatılıp yağlı ka­ğıda sürülür. Kanser yaralarına ve her çeşit tümöre sarılır. Gazlı bez ile sabitleştirilip 10-12 saat bekletilir.

$ Isırganotu yakılarak, elde edilen külü, eritilmiş kaya tuzu ile yoğru­lur, yağlı kağıda sürülür, kanser yaralarına ve tümörlere sarılır, Gazlı bez ile sabitleştirilip 10-12 saat bekletilir.

Taze veya kum ısırganotu ezilir ve sirke ile yoğrulur. Sonra yağlı ka­ğıda sürülür ve iltihaplı eklem, egzama, sedef, varis, büyümüş dalak, karaciğer ve her tür şişliğe (iltihaplı olanlar dahil) sarılıp sabitleştiri­lir. 10-12 saat bekletilir. İltihabı akıtır, şişlikleri dağıtır.

$ Taze ısırganotu ezmesi veya suyu sirke ile veya sirkesiz kafa derisine sürülürse, sedef ve kepeği yok eder, yaralan kapatır, saçları güçlendi­rir, parlatır ve yoğunlaştırır.

$ Kum ısırganotu çay olarak, öğütülüp yemeklere serpilerek;.taze ısır­gan yemek veya salata olarak kullanılır. Et ile pişirilen ısırganotu şifa­lı sıfatlarını kaybeder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here