Hangi Tuz Tüketilmeli

Hangi Tuz Tüketilmeli

Hadis-i Şerifte: “Yemeğe tuz ile başlayandan Allah üç yüz otuz çeşit hastalığı uzaklaştırır. Bu hastalıklar, delilik, cüzzam, bağırsak rahatsızlığı ve diş ağrısıdır. Kalanı Allah’ın yüce bilgisinde saklıdır”, buyurulmuştur.

Tuz derken, bugünkü rafine edilmiş sofra tuzu (NaCI, sodyum klorür) değil, doğal, işlenmemiş kaya tuzunu veya deniz tuzunu kastediyoruz. Bu tuzlar iyot, magnezyum, potasyum, çinko, silikat gibi İnsan sağlığı için ge­rekli makro ve mikro elementleri içerir. Gri kaya tuzu (turşu tuzu), deniz tuzu (kalın olan), İngiliz tuzu, Hindistan tuzu doğal tuzlardandır. Bunlar ve benzeri tuzlar bağırsakları temizleyip İshali durdurur, kabızlığı ve çeşitli kokulan giderir, mide asidi üretimine yardımcı olur, donmuş maddeleri eri­tir, diş taşlarım temizler, safrayı ve balgamı söker, yaraları temizler ve ku­rutur, diş etlerini ve dalağı kuvvetlendirir, cilde güzellik verir. Zeytinyağı ile tuz ateşle oluşan yanıklara hemen konutsa, kabarcıkların oluşmasını ön­ler. Yemeklere konan tuz, mide asidi üretimine yardımcı olur.

Vücudun tuz ihtiyacı günde 10-12 gramdır. Bu miktardaki tuz, bir por- 102 siyon ette, 3 tane zeytinde ve günlük ekmekte bulunur. Çiğ sebze ve sala­taya tuz katmak doğru değildir. Çünkü tüm bitkiler suni gübreyle yetişti­rildiği İçin, sebzeler, tahıllar, meyveler ve tohumlar zaten tuz içerir.

Rafine edilmiş tuz turşunun kalitesini, sıcak yemeğin tadını bozar.

Tuz, sulu yemeklere pişirme sonunda, patatese pişirmeye başlarken, baklagillere yumuşadıktan sonra eklenir. Et, balık ve sebzeler (patates ha­riç) kavurmadan önce, patates ise kavurma sonunda tuzlanır. Baharat kulla­nıldığı zaman, tuzu azaltmak gerekir. Yemeklere tuz ile birlikte biraz şeker katıldığında yemeğin tadı daha lazzetli olur.

Rafine edilmiş katkılı sofra tuzu veya yapay tuz, bütün katkılı yiyecek­ler gibi, sağlığa zararlıdır ve doğal tuzun yerini tutamaz.

Sofra tuzuna eklenen katkı maddeleri:

Sodyum Alüminyum Silikat (E 173): Renklendiricİ ve nem tutucu olarak kullanılan katkıdır. Zehirlidir ve katkı maddeleri dahil her tür maddeye karşı aşırt duyarlılığa neden olabilir. Dünyanın çoğu ülkesinde yasaklan­mıştır. Alüminyum bazlı nem tutucuların beyin dokularına yerleşerek öğrenme bozukluğu, zeka geriliği ve felçlere sebep olduğu tesbit edilmiştir.

Ve/veya Titanyumdioksİt nanoparçacıkları nem tutucu ve beyazlatıcı­dır. (“Katkı Maddeleri” bölümüne bakınız.)

Bunlarla birlikte İyotlu tuza Potasyum iyodür katılmaktadır. Potasyum iyodürün iyot stabilizörü Sodyum Tiyo sülfattır. Potasyum iyodür çok za­rarlı bir maddedir ve tek başına tiroid bezinin dengesizliğine sebep olabi­lir. (Sodyum tiyo sülfatın zararı İçin “Katkı Maddeleri” konusunda “Sülfit- Sülfatlar” bölümüne bakınız.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here