En Yaygın Kullanılan Katkı Maddeleri HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

En Yaygın Kullanılan Katkı Maddeleri HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

Bisphenol-A: Gıda endüstirisi ürünlerine bozulmayı önleyici katkı mad¬desi olarak katılır, östrojen hormonu gibi etki yapan bisphenol-A içeren ürünler, yiyenlerin vücudunda östrojen oranının artmasına yol açar. Bu du¬rum ise trombosit üretiminin azalmasına,- hem kadınlarda hem de erkekler¬de endometriozis oluşumuna sebep olur. (“Endometriozis” bölümüne bakınız.)

Nitrat-Nitritler: İşlenmiş et ürünlerinde en sık kullanılan katkı maddele¬ridir. Bu İki tür madde hem koruyucu olarak hem de renklendirici ve lezzet arttırıcı olarak kullanılır.
örneğin, Türkiye’de, Nitrat-Nitrit’lerden en çok kullanılan tür Sodyum nitrit (E-250)’tir . Tüm işlenmiş et ürünlerinde (sosis, salam, pastırma, su-cuk) katkı maddesi olarak kullanılır. Et ürünleri ile alınan sodyum nitrit, vü¬cutta, kanserojen maddeler olan nitrosaminler oluşturur.

Nitrosamînler, dokuların hasarına, mutasyonlara ve kansere neden olur (kolon kanseri, ka¬raciğer kanseri, pankreas kanseri, beyin kanseri, lösemi vb.) Sodyum nitrit- li ürünlerin tüketilmesi, baş dönmesine, baş ağrısına, nefes alma zorluğuna, kan üretimindeki bozukluklara da neden olabilir.

Sodyum Sttlfit (E221): Gıda maddelerinde ve ilaçlarda renk ve kıvam koruyucu, bozulmayı önleyici ve beyazlatıcı olarak kullanılır. Türkiye’de, en geniş alanda ve en sık kullanılan sülfitleyicidir. Fermente içeceklerde, bir çok restoranın salata barında, bira ve şarap gibi içeceklerde bulunur. Şe-kerlemeler, peynirler, çikletler, dondurmalar, portakallı içecekler, meşru-batlar, meyve sulan, üzüm, kayısı, incir, dut gibi kurutulmuş meyveler, kek ve bisküvi gibi fırınlanmış ürünler, çaylar, çeşniler, hazır deniz ürünleri, re-çeller, jöleler, konserveler ve suyu alınmış sebzeler, dondurulmuş patates, hazır çorba, salam, sosis, sucuk, kurutulmuş et ve balık ürünlerinde kullanı¬lır. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmalarda, sod¬yum sülfitin besin ve ilaç yoluyla alınmasının, öğrenme ve hafıza bozukluk¬larına, beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olduğu ve bu bozuk¬luğun, zamanla daha büyük boyutlara çıkmasının kaçınılmaz olduğu tespit edilmiştir. Sülfitler göğüste sıkışma, karında kramp, kurdeşen, ishal, kan basmanın düşmesi, beyinde yanma hissi, halsizlik ve nabzın yükselmesine neden olur. Ayrıca sülfitler, astım hastalarında astım ataklarını tetikleyebi- lir.

Sodyum Nitrit (E-250) ve Sodyum sülfit’in zararları özellikle cenin, be-bek ve çocuklar üzerinde etkili olmaktadır.

Karamel (El 50): GM buğday ve GM mısırdan üretilir. Çeşitli konserve türleri, işlenmiş et ürünleri (sosis, sucuk, salam vb.), hamburger, kek, pasta, bisküvi, şekerleme çeşitleri, çikolatalı ürünler, hazır çorbalar, soslar, soya sosu, kolalı içecekler, bazı içkiler ve benzerlerinde renklendirici (kahveren-gi) ve tat verici olarak kullanılır. Kansere neden olabilir,
Titanyumdioksit (E 171): En tehlikeli katkı maddelerinden biri olan ti- tanyumdioksit için “Sakızın içindekiler” konusuna bakınız.
El73 Alüminyum kaynaklı olan bu katkı maddesi, bazı haplarda ve şe-kerlemelerde renklendirici (alüminyum rengi) ve nem tutucu olarak kulla-nılır. Toksik veya allerjen olan her maddeye karşı (katkı maddeleri dahil) aşırı duyarlılığa neden olabilir. Dünyanın çoğu ülkesinde yasaklanmış ol-masına rağmen Türkiye’de sadece ilaç ve şekerlemelerde kullanılmamakta, sofra tuzuna bile katılarak, bebekler dahil, herkese yedirilmektedir.
Aspartam (Aspasvit, Aspamiks): GM bakteri metoduyla üretilir. Çikola-ta, sakız, ketçap, soslar, gazozlar, şekerlemeler, ilaçlar, diyet yiyecek ve İçecekler ve benzerlerinde kullanılır. Aspartam, fenilalanin denilen sentetik amino asit İçerir. Sentetik fenilalanin ve metabolikleri kan ve dokularda bi-rikir. Çocukların gelişmekte olan beyinlerinde hasara yol açar. Beyin hasa¬rı havaleye, otistik veya agresif davranışlara, zeka geriliğine ve çocukların zihinsel özürlü olmasına neden olur. Aspartam göz kapaklarında, dudaklar¬da, ellerde veya ayaklarda şişmeye neden olur. Beyin faaliyetini bozduğu, baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılmalara sebep olduğu için çoğu ülkede ya¬saklanmıştır. Aspartamı yasaklayan veya kullanımına sınır koyan ülkelerde, gelişme çağındaki çocuklarda zihinsel özürlülük oranı hızla azalmakta, Türkiye’de İse aynı hızla artmaktadır.
Monosodyum glutamat (MSG) (E621): Lezzet arttırıcıdır. Bir çok İma-lathane ve restoranda lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Özellikle Çin, Japon ve Türk mutfağında kullanılır. MSG ile oluşan reaksiyonlar: Baş ağrısı, bu-lantı, İshal, terleme, göğüste sıkışma, boyun arkasında yanma ve astımlı hastalarda ağır astım ataklarını tetikleme. MSG ile oluşan reaksiyona “Çin Restoranı Sendromu” da denir.
Tatlandırıcılar,- Maltodekstrin, Glikoz, Glikoz Şurubu, Fnıktoz, Deks-troz Türkiye’de, Amerika kaynaklı GM mısırdan üretilmektedir. Bebek maması, bebe bisküvisi, her çeşit unlu ürün (ekmek, baklava, pasta, bisküvi vb), cips, hazır çorbalar, her tür içecek (kolalı içecekler, meyve suları, ga-zozlar vb.), işlenmiş et ürünleri, soslar ve akla gelen her tür hazır yiyeceğe eklenir ve ayrıca fast-food ve bal üretiminde kullanılır. Diyabete, hormo¬na! sistemde ve bağışıklık sisteminde dengesizliğe sebep olabilir. (“GMO” ve “Diyabet” bölümüne bakınız.)
Formaldehit: Ürünlerin bozulmasını önleyicidir. Formaldehit kimya en¬düstrisinde en yaygın olarak üretilip kullanılan maddelerden biridir: Sıva, duvar kağıdı, tekstil, halıfleks, boya, yağlı boya, lastik, metal, mobilya, vü¬cut bakım ürünü ve her çeşit deterjan yapımında,- et, balık, sucuk, yağ, ta¬hıl, hayvan yemi, tohumluk, çocuk aşıları ve her türlü aşıda kullanılır.
Aroma ve emülgatör türü bütün katkı maddelerine bozulmayı önleyici olarak katılır. Ayrıca mantar hastalıklarında ve tıbbi laboratuvarlarda koru¬yucu sıvı ve sterilize edici olarak kullanılır.
Yaklaşık 40 yıldır böylesine geniş bir alanda kullanılan Formaldehit, kuvvetli mutajen ve aleıjenler arasında yer alır ve ödem, kronik rinit, bron- şiyal astım, alerjik gastrit, kolit ve aşırı duyarlılığa neden olabilir. Aşırı du¬yarlılık ise bir sonraki formaldehit etkileşiminde daha şiddetli bir reaksiyo¬na yol açabilir.
Formaldehit, mide özsuyu ile reaksiyona girdiğinde kanserojen bir mad¬de oluşturur. Burun kanseri, akciğer kanseri, beyin kanseri ve lösemiye yol açabilir.
İnsanlar, inşaat malzemelerinden, kozmetiklerden ve ev eşyalarından yayılan, gıdada, sigara ve egzos dumanında bulunan formaldehitten etkile-nebilirler. Formaldehitin en yaygın kullanıldığı alanlar, sıkıştırılmış tahta-dan yapılan yer döşemeleri, dolaplar, duvar kaplamaları, mobilyalar, oda spreyleri, dokuma kumaşlar, deterjanlar, döşeme cilaları, duvar kağıtları, halılar ve boyalardır, Evin ısı ve nemi ne kadar yüksek, ev eşyaları ne kadar yeni ise, havaya karışan formaldehit miktarı o kadar fazladır.
Katkı maddelerinin gıdalarda kullanılması yıkıcı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunların bazıları şunlardır: Hazım sisteminde bozulmalar, kronik toksik hepatit, böbrek ve böbrek üstü bezi hastalıkları, üreme organlarında bozukluklar, kısırlık, endometriozis, kist, kanser, diya-bet, tiroid rahatsızlıkları, havale, hiperaktivite, davranış bozukluğu, otizm, baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon, alzheimer, parkinson, MS, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, titreme, alerjik kaşıntılar, egzama, astım ve aşırı duyarlılık…

Pek çok ülkede katkı maddeleri üzerine yapılan araştırma sonuçlan deh¬şet vericidir. Ancak bu ürpertici gerçeğe rağmen, üretici firmaların ve para¬yı elinde tutanların karşısında, sesini yükseltecek, yorum yapacak veya kampanya başlatacak bir kamuoyu oluşabilmiş değildir (“GMO” bölümü¬ne bakınız.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here