Elma Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Elma Pirus malus

Bol miktarda A, Bl, B2, C vitamini, sodyum, fosfor, organik asitler ve madeni tuz ihtiva eder. Yüksek antimikrobiyal ve antivirüs etkiye sahip ol­duğundan mide ve bağırsağa, dizanteri enfeksiyonuna, tüm iltihaplı hasta­lıklara ve gribe iyi gelir. Kalp ve böbrek hastalıklarına, kansızlığa, ayrıca diyabete çok iyidir.

Elma, kanı temizler, sertleşmiş damarları ve karaciğeri yumuşatır, kalp kaslarım ve diğer kasları kuvvetlendirir, vücutta biriken zararlı maddelerin, böbreklerdeki kum ve taşların atılmasına yardımcı olur. Elma veya elma su­yu romatizmaya, öksürüğe, nefes darlığına, bronşit ve nezleye, ateşli has­talıklara iyi gelir. Aşırı kilodan kurtulmaya çalışanlara yardımcı olur. Ye­mekten evvel elma yemek kabızlığı önler. Yemekten sonra yemek hazmı bozar, mide ve bağırsaklarda gaz ve şişkinlik yapar.

Elma, kabuğu ve birkaç çekirdeği ile birlikte yenmelidir. Çekirdeğinde enerji ve direnç artırıcı bazı özellikler vardır. Kabuğu soyulan elmanın şifa­lı özellikleri azalır. Elma suyu taze içilmelidir, bekletilmiş ve rengi değişmiş elma suyu şifalı özelliğini kaybeder. Elma kabuğu çayı, böbreklerdeki ve mesanedeki taşlan eriterek düşürür, böbrek hastalıklarına iyi gelir.

Henüz olgunlaşmamış, ham elma yüksek miktarda demir İçerdiği için mükemmel bir kan yapıcıdır. Çocuklar ve hamile kadınlar ham elmayı çok sever.

Her gün 1-3 tane elma yemek ve haftanın 1-2 gününü sadece elma ile geçirmek (günde 1 kg. ) sağlıklı kalmak için tavsiye edilir. Elma sadece ye­tişme mevsiminde iyileştirici özellikler taşır. Dondurarak mevsimi dışında tüketilen elma, kimyasal değişikliğe uğrar ve yarar yerine zarar verebilir, bağırsaklarda mayalanarak, aşırı gaza neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here