Çörekotu Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Çörekotu Nİgella saîiva

Peygamberimiz (s.a.v.): ‘Çörekotu’na devam edin. Zira Allah onda ölüm hariç her derde şifa halk etmiştik’, buyurmuştur.

Çörekotunun bir defada kullanılma miktarı 1,5-2 gr. (1 kahve kaşığı), bir günde kullanılma miktarı ise (bir çorba kaşığı) 6-7 gr. kadardır.

¥ Çörekotu balla karıştırılır ve sabah-akşam aç karnına 1 tatlı kaşığı yu­tulur. Büyüklere, küçüklere, hastalara ve sağlıklılara iyi gelir.

¥ Her gün çiğneyerek yutulan 3-5 gr. çörek otu ağız kokusunu düzeltir.

¥ 30 gr. öğütülmüş çörekotu, 200 gr. zeytinyağı ile karıştırılır. 7 gün beklettikten sonra süzülür ve hergün 20-30 gr. içilir, yemek üzerine veya soslara katarak kullanılır. Bu yağla ağrıyan eklemlere masaj yapı­lır, cilt bozukluklarına ve problemli saçlara sürülür.

Bas ağrısını ve bas dönmesini kesmek için:

¥ Saçl ara ve kafa derisine çörekotu yağı sürmek saçı çabuk bitirir ve be­yazlaşmasını geciktirir, baş ağrısı, migren ve baş dönmesini giderir. Kulağa çörekotu yağı damlatmak kulağı temizler.

¥ Taze öğütülmüş çörekotu koklamak, baş ağrısını keser.

¥ Çörekotu ince, yeni öğütülmüş toz halinde buruna çekilirse, kafesli ke­mik ve burun tıkanıklıklarını açar.

Sara hastalığında:

¥ Sara hastalığında çörekotundan tütsü yapılır, taze Öğütülmüş çöreotu burna çekilir. Çörekotu yağı kafa derisine sürülür ve kulağa damlatılır. Sedef, vitiligo ve mantar hastalığında:

¥ Sirkeyle macunu sedef hastalığına, mantar, sivilce ve siğillere İyi gelir.

¥ İnce Öğüterek yaraya serpmek yarayı iyileştirir,, ince öğüterek yemek ve basura sürmek basuru iyileştirir.

¥ Ekmek hamuruna karıştırmak, ekmeğin hazmını kolaylaştırır,-

¥ Çiğneyerek yemek, mide ve bağırsak gazlarını söker, bağırsaklardaki ve karaciğerdeki kurtlan ve yabancı mikropları öldürür, ağız kokusunu güzelleştirir.

Yüz felcinde:

$ Çörekotu akşam sirkede ıslatılır ve sabaha kadar bekletilir. Sonra İyi­ce dövülürek burna çekilir. Bu işlem günde 3-5 defa tekrarlanır. Baş ağ­rısını keser, yüz felcine iyi gelir.

$ Çörekotu yağını burna çekmek ve kafa derisine sürmek, yüz felcine iyi gelir.

Hafızayı kuvvetlendirmek için:

$ 1 bardak nane çayına 7-11 damla çörekotu yağı damlatılır ve bal ile tatlandırılır. Günde 2 defa içilir.

Halsizliğe kargı:

$ Çörekotu ve çemen eşit miktarlarda öğütülür, gerekli miktarda bal İle yoğrulur. Sabah-akşam bir çorba kaşığı kadar alınır.

Hormon dengesizliğine kargı:

$ Her sabah 1 tatlı kaşığı öğütülmüş çörekotu + 10-20 mg. an sütü + 30- 50 gr. bal karıştırılır ve ağızda eriterek yutulur. Buna bir ay devam edi­lir.

Doğumu kolaylaştırmak ve kadın hastalıkları için:

$ 1 çorba kaşığı papatya bir bardak su ile kısık ateşte 10-15 dakika kay­natılır. Aynı şekilde çörekotu da kaynatılıp süzülür ve süzülmüş papat­ya suyu ile karıştırılır. Biraz soğuduktan sonra 50 gr. bal katılarak eri­tilir ve küçük bir pompayla (veya iğnesiz enjektörle) vajinaya sıkılır ve bekletilir. Aynı zamanda safran veya keten tohumundan yapılan içece­ğe 7-1 1 damla çörekotu yağı damlatılır ve içilir. Bu işlem, doğumu ko­laylaştırmak için sancı başladıktan sonra ve kadın hastalıkları için bir- iki hafta süresince her akşam uygulanır.

Kolesterolü düşürmek ve kolesterollü tıkanıklıkları eritmek için:

$ Bir çorba kaşığı Öğütülmüş çörekotu + bir çorba kaşığı öğütülmüş ci- vanperçemi + 1 çorba kaşığı bal karıştırılır, ikiye bölünür ve her sabah ve öğle vaktinde aç karnına yenir. Acıkınca yeşil çay, meyve suyu ve­ya havuç suyu içilebilir, öğlene kadar hiçbir şey yenmez. 1 hafta de­vam edilir.

Kısırlığa kargı:

$ 1 bardak çörekotu + 1/2 bardak çemen + 1/2 bardak turp tohumu öğü­

tülür, 2 bardak bal ile karıştırılır ve sabah-akşam birer çorba kaşığı ye­nir. Bitene kadar devam edilir.

Prostat hastalıkları İçin:

$ 6 hafta süresince her sabah 1 tatlı kaşığı Öğütülmüş çörekotu + 1/3 çay kaşığı dövülmüş mürrüsafi, bal şurubu ile İçilir. Bel, kasıklar ve erbezler- rinin alt kısımlarına her akşam çörekotu yağı sürülür. 3 hafta devam edi­lir. Sonraki 3 hafta süresince çörekotu yağı yerine acı kavun suyu aynı şekilde kullanılır.

Diyabete karşı:

$ Bir su bardağı öğütülmüş çörekotu + yarım bardak öğütülmüş tere to­humu + bir bardak öğütülmüş nar çekirdeği + bir bardak kurutulmuş ve öğütülmüş beyaz lahana kökü + bir çorba kaşığı dövülmüş mürrü­safi karıştırılır ve karışım bitene kadar günde 3 defa birer çorba kaşığı aç karnına alınır.

Dalak hastalıklarına:

$ Her akşam çörekotu öğütülür ve eski zeytinyağı ile veya zeytinyağı­nın tortusu ile karıştırılıp sol kaburga kemiklerinin altına sürülerek üs­tü kapatılır. Sabaha kadar bekletilir. Aynı zamanda 1 kahve kaşığı çe­men otu, 1 su bardağı sıcak su İle karıştırılır ve bal ile tatlandırır. İçine 7-11 damla çörekotu yağı damlatılır ve içilir. İki hafta bu işlemlere de­vam edilir.

Böbrek ve safra kesesi taşlarını eritmek İçin:

$ Bir kahve fincanı taze Öğütülmüş çörekotu + bir kahve fincanı doğal bal -t- 3 baş ezilmiş sarımsak yoğrulur. Üçe bölünür ve günde 3 defa 50-100 gr. limon suyu ile birlikte alınır. 7 gün boyunca her gün aynı işlem tekrarlanır.

$ Çörekotu bal ile karıştırılıp içilirse, böbrek ve mesanedeki taşları eri­tir, ağrı-sızıyı giderir, balgamı keser, nefes darlığına iyi gelir.

Safra kesesi dokulannı düzeltmek için:

$ Bir çorba kaşığı öğütülmüş çörekotu + bir tatlı kaşığı ince öğütülmüş mürrü safi + 200 gr. bal iyice karıştırılır, bitene kadar sabah-öğle-ak- şam birer tatlı kaşığı yutulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here