Çimlenmiş Buğday ve Arpa Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Çimlenmiş Buğday ve Arpa

$ Bir miktar dövülmemiş buğday veya arpa, kırılmış olanlarından ayıkla­narak yıkanır ve ıslatılır. 3 saat suda beklettikten sonra süzülerek üze­rine ıslak bez kapatılır. Karanlık ve ılık bir yere konur. 24 saat sonra buğday (veya arpa) filizlenmeye başlar. Filizlenmiş buğday güzelce yı­kanıp bal ile birlikte 2-3 çorba kaşığı yenir. Hiçbir şeyle karıştırılma­dan, yemek yerine yenmelidir. Yemekten önce salataya eklenerek de yenebilir. Saçların güçlenmesini, çoğalmasını, parlamasını ve uzaması­nı sağlar. Adetleri düzenler, cildin rengini açar, sivilceleri yok eder, sı­kıntılı olanları rahatlatır. Sinir hastalıklarına, bağırsaklara ve yaralara şifadır.

$ 3-5 gün bekletildiğinde epeyce uzayan buğday filizleri geçmeyen ya­ralar için mükemmel bir İlaçtır. Çimlenmiş buğday, filizleri ile beraber dövülür, temiz bir bez içine yerleştirilerek yaraya konur. Bu merhem günde 2 defa değiştirilir. En eski ve derin yaralar bile kısa zamanda ka­panır.

Çimlenmiş buğday ve arpa suyunun hazırlanışi:

Çimlenmiş buğday veya arpa yıkanır, İyice ezilerek su eklenir ve sıkılır. Ayrıca bal ile de karıştırılabilir, Yaşlılara, ağır ve iç yarası olan hastalara, çocuklara ve sağlıklı insanlara da çok faydalıdır.

Uyarı: Buğday ve arpanın genetiği değiştirilmemiş olmasına Özen gös­terilmelidir! Çimlenmiş buğday ve arpa kullanılmadan önce muhakkak yı­kanmalıdır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here