Bal Nasıl Tüketilmeli – Baldan üretilen ilaçlar Balla Tedavi

Bal Nasıl Tüketilmeli – Baldan üretilen ilaçlar Balla Tedavi
Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Bal yiyin, zira içinde bal bulunduğu için, meleklerin rahmet dilemediği hiçbir ev yoktur. Bal yiyenin midesine bin deva girer ve milyonlarca günah uzaklaşır. Bir kişi ölür ve bedeninde bal bulunursa, bedenini cehennem ateşi yakmaz. Her sabah bal şurubu İçenler hasta olmaz. Benim nazarımda, bal gibi şifa yoktur” buyurmuştur.
Bal mide ve bağırsak bozukluklarına iyi gelir,■ mide ve onikiparmak ba¬ğırsağındaki ülserlerin ve dış yaraların kapanmasını sağlar. Romatizma, kalp, akciğer, karaciğer ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Damar sertliği, sinir bozukluğu ve kansızlığa faydalıdır. Bal hem kabızlığı gideren, hem de İsha¬li durduran bir ilaçtır. Bal yemek insanı gençleştirir, dinç tutar.
Şifalı özelliklerinden dolayı, bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubu için gerekli bir besin maddesidir. Hakiki bal kovandan alındıktan, yaklaşık
4- 5 hafta sonra kristalleşmeye başlar. Donmuş balın kristalleri incedir. Bü¬yük kristalli balın kalitesi düşüktür. Bazı bal türleri kristalleşmeyebilir. En kıymetli bal ilkbahar ve yazın alınan baldır. İlaç olarak kullanılacaksa bu balın tercih edilkmesi gerekir, Sonbahar balı ise fazla şifalı değildir.
$ Bir nohut tanesi kadar propolis ve aynı miktarda balmumunu, bal ile birlikte çiğnemek, ağız ve burun damarlarındaki tıkanıklıkları giderir,
$ Varis yaralarına, kangren yaralarına, ağız yaralarına, çıbanlara, ciltte oluşan iltihaplı yaralara bal sürmek şifalıdır.

Bal, göze ve göz yaralarına merhem, ağız temizleyici ve damar açıcı olarak da kullanılır.
$ Kulağa eşit miktarlarda bal ve ılık suda eritilmiş kaya tuzu damlatmak kulağı İltihaptan temizler.
0 Bademcikler şiştiğinde ağızda bal tutmak faydalıdır.
$ Bal, uykusuzluğun en iyi ilacıdır.
$ Şekeri yüksek olan hastalar da, bir çay kaşığından başlamak şartıyla, her gün 1 tatlı kaşığından bir çorba kaşığına kadar bal tüketebilirler ve hakiki bal tedavisiyle bu hastalıktan kurtulabilirler.
Bal, yemek İle birlikte veya yemekten hemen sonra yenirse, tüm şifa özelliğini kaybeder, alerjik etki yapabilir. Balın fazlası şişmanlatır, tembel-lik yapar, uykuyu çoğaltır. Tedavi amacıyla bal tüketmek isteyen, her sa-bah veya akşam aç kamına 1 çorba kaşığı bal yiyebilir. Ancak yediği bu bal yemek öğünü yerine geçer, yani ardından yemek yenmez. Balla birlikte su içmede bir sakınca yoktur. Bir diğer seçenek de, sabah ve akşam yemekten önce 1 tatlı kaşığı bal yemektir. Birkaç günü sadece bal ile geçirmek iste¬yenler ise, günde 100-150 gr. bal yiyebilirler. Her gün bal yiyenlerin gün¬de 1 çorba kaşığından fazlasına veya başka tatlılara ihtiyacı yoktur. Balı parmakla veya tahta kaşıkla sünnettir.
Bal buzdolabında değil, serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Eğer bal koyulan cam veya tahta kap sıkıca kapatılırsa, sahip olduğu şifa özelli-ğini kaybetmeden senelerce saklanabilir.
Balın terkibinde %18 su, % 40 meyve şekeri (fruktoz); % 34 üzüm şe¬keri (glikoz),. % 0,4 diğer şekerler,- % 0,3 protein,- % 7,1 madeni tuzlar, mikroelementler, fermentler, vitaminler ve diğer maddeler bulunur.
Bal, laboratuvarlarda, bu terkibe göre glikoz ve fruktoz oranı belirlene-rek basit bir şekilde test edilir. Genellikle, balda glikoz ve fruktoz oranı normlara uygunsa diğer maddeler de mutlaka normlara uygundur. Ancak bugün bu test önemini yitirmiştir. Çünkü Türkiye’de artık genetiği değişti-rilmiş glikoz ve fruktoz üretilmekte ve yurtdışından getirilen, sentetik bal aroması kullanılmaktadır. Bu şekilde mis gibi bal kokan çeşit çeşit karışım-lar bal olarak piyasaya sürülmektedir. Bu sahtekârlığı ispat etmek çok zor-dur, çünkü Türkiye’de, bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte laboratuvar ve uzman yoktur.

Bal ile hazırlanan ilaçlar:
$ 1 kilo tereyağı, su içinde 5-10 dakika kaynatılır, su üzerine çıkan te-reyağı toplanır ve 500 gr. bal ile karıştırılır. Yaralara, elgzamaya ve yanıkların üzerine sürülür. Aynı karışım kahvaltıda ekmekle de yene-bilir,
$ 3 yemek kaşığı papatya 500 gr. sıcak suya konur ve 1 saat demlen¬meye bırakılır. 40 dereceye kadar soğuduktan sonra süzülür ve 3 ye¬mek kaşığı bal ilave edilir. Anjin, ağız, dil, mide ve bağırsak yaraları¬nda kullanılır (gargara yapılır, içilir, lavman yapılır).
$ 1 çorba kaşığı bal, 1 bardak elma suyu içinde eritilir ve her sabah aç karnına içilir. Bilhassa karaciğer hastaları için çok şifalıdır.
$ 10 gr. kaya tuzu 50 gr. ılık su ile eritilir. Sonra bu tuzlu sudan gerekli miktar alınır ve aynı miktar bal ile karıştırılır. Sabah-akşam kulaklara 7-8 damla ılıtılarak damlatılır. Ortakulak iltihabı, mantar ve kulak uğultusuna iyi gelir.
$ Ceviz yaprağı çay gibi demlenir ve süzülür. 40 dereceye kadar soğu-duktan sonra bal eklenir. Her gün çay gibi içilirse, vücuda kuvvet ve canlılık verir.
Ballı sarımsaklı ilaç
10 tane limonun suyu, tahta havanda dövülmüş 10 baş sarımsak ve 1 ki¬lo bal ile karıştırılarak cam kavanoza konur. Ağzı 3 kat pamuklu bezle ka-patılır, karanlık ve serin bir yerde 7 gün bekletilir. Yedi gün sonra kavanozun kapağı kapatılarak buzdolabına konur. Yıllarca saklanabilir, ne kadar uzun kalsa o kadar kuvvetlenir. İlaç bitene kadar her gün aynı saatte aç karnına 4 çay kaşığı yutulur. Her defasında ağza 1 çay kaşığından fazla almamak ve hemen yutmadan, ağızda dağılmasını sağlayacak şekilde do- landıra-dolandıra eritmek gerekir. Çünkü önemli olan ilacın mideye gitmesi değil, ağızdaki kılcal damarlar tarafından emilmesidir. Bu mükem¬mel ilacın, bu şekilde tüketilmesi kalp ve beyin damarlarını temizleyerek açar.
İçilerek tüketildiğinde ise mide ve 12 parmak bağırsağı ülserine, mide-deki H. Pylori enfeksiyonuna son verir. Bu kür, sağlıklı olanların hastalan-maması, hastaların İse tedavisi için yılda bir defa kullanılabilir. Ayrıca 40 yaşın üzerindekiler her türlü hastalıkta bu ilacı kullanabilirler.

NOT: Limon suyu yerine sirke de kullanılabilir (“Elma Sirkesi” bölümü-ne bakınız.)
Polen
Tek başına da çok kıymetli bir besin olan polen arı kovanlarından alındığında tüm hastalıklarda iyileşmeyi kolaylaştırır. Arıların enzimiyle karışan polen alerjik olamaz. Küçük, büyük, yaşlı, genç, hasta veya sağlık¬lı, herkes polen kullanabilir. Yetişkinler 1 çay kaşığı, küçükler ise yarım ve¬ya çeyrek çay kaşığı poleni aynı miktarda balla ve ılık su ile karıştırarak ömür boyu yılda bir defa 1 aylık kürler uygulayabilirler.
Polen taze olmalı ve sabah aç karna alınmalıdır. Üzerinden bir sene ge-çince tüm faydalı özelliklerini kaybeder, alerji yapabilir. Polen, buzdola-bında saklanmalı ve kuru olmalıdır, çünkü nemden bozulur. İçinde bulunan yaklaşık 27 madde (natrium, kalium, çinko, bor, kalsiyum, titan, krom, ba- rium vb.) su ile kimyasal bağlantıya girerek, sağlık için zararlı hale gelebi¬lir. Polen kullananlar protein içeren besinleri (et, yumurta, peynir, balık) azaltmalıdır, çünkü polende bol miktarda kıymetli protein vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here