Arpa Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Arpa Hurdeum vulpare

Suda kaynatılarak elde edilen arpa suyu mesane, böbrek ve safra kesesi ağrılarına, karaciğer ve dalak hastalıklarına, göğüs hastalıklarına, nezleye, yüz sivilcelerine, raşitizm hastalığına, egzama, sedef ve uyuz kaşıntılarına İyi gelir. Ateşi düşürür, balgamı söker, ishali önler.

$ Tohumluk (kabuklu) arpa 3-4 saat ıslatıldıktan sonra aynı suda 1,5-2 sa­at kaynatılır ve süzülür. Arpa suyu bal ile karıştırılır ve anne sütünden mahrum kalan çocuklara, halsiz yaşlılara, ameliyat geçirenlere verilir. Yukarıda sayılan hastalıklara ve ayrıca kalp hastalarına çok faydalıdır.

$ Arpa samanı yarım saat düşük ateşte kaynatılarak içilir ve banyo esna­sında küvete katılırsa, böbrek ve mesane taşlarını düşürür. Arpa yerine aynı şekilde yulaf da kullanılabilir.

¥ Dövülmemiş arpa öğütülerek ılık su ile karıştırılır, 2-3 dakika kaynatı­lır, zencefil, muskat veya tarçın ile bal eklenir. Kahvaltı veya akşam yemeği olarak yenir.

Resul-İ Ekrem Efendimiz (s.a.v.) elenmemiş arpa unundan pişirilen ek­meği yerdi ve bunun bütün peygamberlerin ekmeği olduğunu söylerdi. De­mek kİ, arpada derin bir sır vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here