Aromalar HASTALIKLARIN SEBEPLERİ

Aromalar HASTALIKLARIN SEBEPLERİ
Aromalar, latif maddeler olduğu için, iç salgı bezlerini, sinir sistemini ve ruhu doğrudan etkiler. Beyin, düşünceleri, görüntüleri, müziği ve benzeri etkileri kontrol eder. Fıtratına uygun olanların etkisini kabul eder, olma¬yanları reddeder. Ançak beynin, kokuların tesirini kontrol etme mekaniz¬ması yoktur. Bu sebeple herhangi bir engelle karşılaşmadan vücuda giren kokular ruh üzerinde çok etkili olurlar.
Peygamberimiz (s.a.v.)’den gelen rivayetlere göre, bazı kokular melek-leri çekerken, habis ruhları kovarlar, örneğin, sandal, misk, amber, gül, gül yağı, çörekotu, üzerlik otu, reyhan ve kına kokusu melekleri çeker.

Bazı kokular ise habis ruhları çekerken melekler onlara dayanamazlar; Alkol, siga¬ra, idrar, dışkı, köpek kokusu, leş, kan gibi necis maddelerin ve bazı bitki¬lerin kokusu gibi.
Daha önce bütün kokular doğal yollardan elde edilirdi, örneğin, misk kokusu, misk geyiklerinin cinsel bezlerinden, gül, menekşe, lavanta, yase-min, ıtır kokusu direkt bitkilerden elde edilirdi. Bugün, kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde, yiyecek ve içeceklerde doğal aromaların yerine her çe¬şit koku ve tadı verebilen, “doğala özdeş aromalar” kullanılmaktadır. Gen teknolojisi ve nanoteknoloji yöntemiyle misk aroması, gül aroması, tereya-ğı, süt ve peynir aromaları, işlenmiş et aromaları, çeşitli bal aromaları, kah-ve aromaları, mantar aromaları, portakal, çilek, armut gibi meyve ve sebze aromaları, nane, tarçın, zencefil, damla sakızı gibi baharat aromaları çok ucuza üretilmektedir.
Doğal bitkilerden doğal yollarla elde edilen ve “esansiyel yağ” veya “uçucu yağ” olarak adlandırılan kokulu yağlar yüzyıllardan beri korku, en-dişe, stres, depresyon gibi ruhsal sıkıntıları, baş ağrısı, adet huzursuzluğu ve cilt problemleri gibi çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılmakta¬dır. Mesela
• Gül uçucu yağı doğum sırasındaki psikolojik etkisi ile doğumun kolay geçmesini sağlar,
• Atlas sediri, tefarik, yasemin, ıtır uçucu yağlan, ruhsal sıkıntıları gide-rici, sinirsel gerginlikleri gevşetici, sakinleştirici, dengeleyici ve güçlü antİ depresanlardır.
• Ful uçucu yağı, ruhi gerginlikleri, cinsel isteksizlikleri çözer, duygusal¬lığı artırır ve dişiliği kuvvetlendirir.
Kokuların tedavi amacıyla kullanılması ve ciddi problemlere çözümler getirebilmesi, kokuların insan beyninde ve bedeninde ne kadar etkili oldu-ğunu göstermektedir, öyleyse bu kadar güçlü etkiye sahip kokular, bugün-kü kullanımıyla “doğala özdeş aromalar” tam tersi etkiler için de kullanıla-bilir, Yani bir aroma insanın dengesini bozmada veya depresyona sürükle-mede, ya da insanları toplu halde belli hastalıklara düşürmede ve yönlen-dirmede etkin rol üstlenebilir. (“Zihin Kontrolü” bölümüne bakınız.)
Parfüm, krem, ruj, saç jölesi, saç boyası, tıraş malzemeleri, deodorant-lar, makyaj malzemeleri gibi kozmetiklerde,- şampuan, losyon, sabun, diş

macunu, güneş kremi, hijyenik pedler, hazır bezler, bebeklerin temizlik ve pişik malzemelerinde binlerce çeşit kimyasal ve sentetik madde kullanıl-maktadır. Bu maddelerin % 60’ı kan dolaşımına karışır, vücuttan atılamaz, kan ve dokularda birikir. Vücuttan atılamayan bu kimyasallar, hormonal sistemi, beyni ve ruh-beden dengesini olumsuz etkiler, üreme organlarında bozukluğa ve kısırlığa, gebelik, doğum ve emzirme problemlerine neden olur, kanseri ve benzeri hastalıkları tetikler, alerjilere ve mutasyonlara yol açar.
örneğin, kozmetiklerde ve vücut bakım ürünlerinde dayanıklılığı sağla-mada en çok kullanılan madde parabenlerdir,- yani metil, etil, propil, butil paraben ve sodyum benzoattır. Parabenler, diş macunu, şampuan (bebe Şampuanı dahil), krem, güneş kremi, saç jeli gibi ürünlerde kullanılmakta-dır. Parabollerin kimyasal yapısı östrojen hormonuna benzer.
Kadın vücudunda depolanan parabenler östrojen gibi davranıp, üreme organlarında bozukluklara, göğüs kanserine, endometriozise, çikolata kist¬lerine, kısırlığa ve doğum kusurlarına sebep olabilmektedir. Erkek vücu¬dunda depolanan parabenler spermlerin sakatlanmasına ve ölmesine, pros¬tat kanserine, endometriozise zemin oluşturmaktadır. Bu maddeler ağır cilt rahatsızlıklanna veya deride kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrıya neden olur.
Kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde sık kullanılan Metionin, Lard, Keratin, Jelatin, Gliserin (Gliserol), Hidrolize protein ve benzeri pek çok madde mezbaha artıklarından, tırnak, kıl, kan, ölü evcil hayvan ve domuz-dan üretilmektedir,
Sabun, şampuan, krem, parfüm, deodorant, diş macunu, deterjan, hazır yiyecek ve İçecekler bu tip aromalar içerdiği için, onları kullandığımızda abdestimizin sahih olup olmadığı,- yiyip içtiklerimizin helal olup olmadığı belli değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here