Anason Bitkisel İlaç Doğal Tedavi Yöntemleri

Anason Pimpinelîa anisum

Böbrek, mesane, rahim, karaciğer ve dalak tıkanıklığını açar,- ağrıları ha­fifletir,- adet kanamasını, süt ve sperm üretimini arttırır,- kasık ağrılarını ve vücuda herhangi bir şekilde alman zehrin zararını giderir. Gaz çıkartmada çok etkilidir. Anason çayı baş ağrıları için çok faydalıdır. Görme kuvvetini arttırır.

$ 3 çorba kaşığı Öğütülmüş anason 200 gr. zeytinyağı ile karıştırılır, 7 gün beklettikten sonra süzülür. Süzülmüş yağ 1 damla gül yağı veya sarımsak yağı ile karıştırılarak kulak hastalıkları İçin kullanılır.

$ 1 bardak su İçine 1 tatlı kaşığı anason eklenerek 3-5 dakika kaynatılır ve süzülerek küçük yudumlarla İçilir.

$ 1 çorba kaşığı anason 1 bardak kaynar su ile karıştırılır ve 1-1,5 saat demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra ikiye bölünür ve günde 2 defa aç karnına balla içilir.

$ Tane anason balla karıştırılarak (veya balsız) 1 çay kaşığı yenebilir.

$ öğütülmüş anason yemeklerin üzerine ekilir.

$ Ekmek hamuruna tane anason karıştırmak, ekmeğin hazmını kolaylaş­

tırır.

$ 2 çorba kaşığı öğütülmüş anason + 1 çorba kaşığı öğütülmüş sinameki + 2 çorba kaşığı kişniş (koriander) + 1 çorba kaşığı pulbiber + 1 baş dövülmüş sarımsak + 3-4 limon suyu + 150-200 gr. zeytinyağı karıştı­rılarak yemeklere veya ekmek üzerine sürülerek kullanılabilir (siname­ki yerine çemen otu kullanılabilir). Kabızlığa ve hazma İyi gelir.

Anason üçüncü derecede ısıtıcı ve kurutucu olduğu için her gün kullanıl­maz. 1-2 haftalık kürler halinde ve haftada 1-2 defa yemeklerde kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here