Aci Kavun ile tedavi – Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Aci Kavun ecballıum elaterium

(Cırtatan kavunu, Ebu Cehil kavunu, Çakal kavunu, Eşek hıyarı)

Sararmış, olgun acı kavunlar ilaç olarak kullanılır. Acı kavun suyu mü­kemmel bir temizleyici ve eritici olup, derin tabakalarda depolanan ve yıl­larca saklanan fazlalıkları ve zararlı maddeleri söküp dışarı ataf. Kabuğu ve çekirdekleri çok zehirlidir. Asıl kullanılacak kısmı ise, suyu ve etli kısmıdır. Olgunlaşmamış, daha yeşil iken toplanıp kullanılırsa, zehirli, ishal edici ve kusturucudur. Kurutulmuş ve öğütülmüş kabuğun 1 gramı, tohumunun ya­rım gramı, ya da kökünün 2 gramını yutmak, öldürücü olabilir. Bir dal üze­rinde bir tane acı kavun varsa, bu daha da zehirlidir. Zehirleyici maddesi­ni zayıflatmak için bal veya şeker ile karıştırılmalıdır. Hem tazesi hem ku­rusu ilaç olarak kullanılabilir. Acı kavunun suyu, meyvesi (çekirdeksiz), yaprakları ve kökü kurutulur ve saklanır. Acı kavun suyu, yaprağının suyun­dan daha kuvvetlidir. Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, hatta siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına, romatizma, gut ve kadın hastalıklarına çok iyi gelir. Kan ve safrayı inceltir,- baş ağrısını ve migreni geçirir, Yılan ve akrep sokmasına karşı panzehirdir.

Acı kavun ağız yoluyla, vajinaya koyularak, kulağa damlatarak, buruna çekilerek veya cilde sürülerek kullanılır:

¥ 2/3 oranında zeytinyağı, 1/3 oranında acı kavun suyu karıştırılıp kısık ateşte acı kavun suyu buharlaşana kadar kaynatılır. Bu yağdan kulağa 3-5 damla damlatılırsa, kulak ağrılarına ve çınlamasına iyi gelir.

¥ 50 gr. taze acı kavun kökü ince kesilir ve 500 gr. su ile kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. 15 dakika beklettikten sonra süzülür ve bir çorba ka­şığı bal ile karıştırılır. Hergün bu suyun 150 gramı gün boyu yudum yudum içilirse hepatit ve siroz hastalığına, ağrı-sızıya, kan pıhtılaşma­sına, fil hastalığına çok iyi gelir.

¥ Acı kavunun içi boşaltılır, içine bal doldurulur. Üstünü kapatacak ka­dar su konarak kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. 7-10 gün boyunca, 3 taneden başlayıp artırarak hergün 5 tane aralıklarla yenirse, ruh hasta­lıklarına ve saraya İyi gelir.

¥ Acı kavun ve sirke yarıyarıya kaynatılıp gargara yapılırsa, diş ağrısını azaltır, diş etlerini kuvvetlendirir, diş çekimini kolaylaştırır.

¥ 14 gün boyunca her gün 5 tane acı kavun yaprağı 1 bardak su ile kısık ateşte 3 dakika kaynatılır. Soğuyunca bal veya şekerle tatlandırılıp yu­dum yudum İçİİse veya hergün cilde 6-10 tane acı kavunun suyu sürü­lüp ovuşturulsa sinir, eklem, siyatik, gut ve kulunç ağrılarına, böbrek ve idrar yollarına iyi gelir. Fil hastalığı ve cüzzamın ilerlemesini dur­durur.

¥ Acı kavun yaprakları dövülür, ateşli şişliklere sarılır, üzeri yağlı kağıt ile kapatılarak sabitleştirilir ve 5-6 saat bekletilirse şişlikleri olgunlaştı­rıp çözer. Urlara uygulanırsa, urları küçültür. Ciltteki lekeleri giderir, felce ve yüz felcine çok İyi gelir.

¥ Kurutulmuş acı kavun kökü öğütülür ve arpa veya çavdar unu ile cıvık bir hamur yapılır. Bu hamur eklemler ve göğüsteki şişliklere sarılır, üzerine yağlı kağıt -yapıştırılır, bezle sabitleştirilir ve 12-24 saat bekle­tilir.

¥ Acı kavunun 100 gr. kuru meyvesi alınır 500 gr. su ile (200 gr. su + 300 gr. doğal sirke karışımıyla daha da etkili olur) kısık ateşte 15 da­kika kaynatılır ve biraz soğutularak süzülür. Daha sonra bu suyla bir bez ıslatılarak, ağrıyan eklemlere sarılır ve 4-5 saat bekletilir.

$ Acı kavun suyunun, su veya süt ile yarıyarıya karışımı avuç İçine dökü­lür ve başı öne doğru eğik tutarak, genize kadar bir defa çekilir; 3-4 sa­niye bekledikten sonra bırakılır. Yarım saat-4 saat sonra hapşırma ve şiddetli birşekilde burun akıntısı başlayıp 1-3 gün sürebilir. Kronik baş ağrısını, migreni, sinüziti, beyin damarlarındaki tıkanıklığı ve kireçlen­meyi, ciltteki ve gözlerdeki sarılığı giderir.

Acı kavunun miktarı kişinin bünyesine göre değişir. Kan grubu “0” ve “B” olanlar acı kavuna genellikle hemen şiddetli tepki verirler. Onlar acı ka­vun suyunun su veya süt ile yarıyarıya karışımını kullanabilirler. Akıntı baş­lar fakat yeterli miktarda olmazsa, 2/3 acı kavun suyu + 1/3 su karışımı,, bu da yeterli gelmezse 3/4 acı kavun suyu + 1/4 su karışımı denenebilir. Fakat kan grubu “A” olanların mizacı acı kavuna çok uygundur. Bu sebepten on­lar başlangıçta 3/4 acı kavun suyu + 1/4 su karışımını sonra da saf acı kavun suyu kullanabilirler.

Kan grubu “AB1′ olanlar ise çok farklı tepki gösterebilir. Onlar aynı so­nuca ulaşmak için acı kavun miktarını birkaç defa deneyerek ve kademeli olarak yükselterek kullanmalıdırlar. En küçük dozdan (1/3 acı kavun suyu + 2/3 su) başlamalı ve btr-iki gün ara ile, etkili dozu bulana kadar deneme­ye devam etmeliler. Denemelerin arası mutlaka 1-2 gün olmalıdır.

$ 2 çorba kaşığı ısırganotu tohumu + 1 çorba kaşığı hardal tohumu öğütülür, 2 çorba kaşığı yeni sıkılmış acı kavun suyu + 200 gr. bal ile iyice karıştırılır. Günde 2-3 defa 1 tatlı kaşığı yutulur. Mükemmel bir balgam söktürücüdür ve akciğerleri temizler.

$ Acı kavun yaprağı suyu tülbentten süzülerek veya 1/3 acı kavun suyu + 2/3 su karışımı 1 -2 damla kulaklara damlatılır. Kulakları temizleyip, ağrısını giderir.

$ 1 tatlı kaşığı acı kavun suyu + 1 tatlı kaşığı bal + 2 tatlı kaşığı zeytin­yağı karışımı şişmiş bademciklere sürülür.

$ 1 çay kaşığı öğütüfmüş çörekotu + 2 çay kaşığı taze sıkılmış acı ka­vun suyu + 1 çay kaşığı bal karışımı küçük bir bez parçasına sarılır ve uyumadan önce vajinaya (rahim ağzına yakın) koyulur ve sabaha ka­dar bekletilir. Adet kanamalarını söktürür, rahmi temizler ve damarla­rı açar. (Bu işlem hamilelere yapılmaz!)

$ 30 gr. kuru veya 100 gr. taze acı kavun kökü İnce kesilir, 1 litre su ile

kısık ateşte 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Sonra bu sudan 100 gr. alınır, 200 gr, bal şurubu ile karıştırılarak gün boyunca yudum yudum içilir. Buna 3 gün devam edilir. Ardından 3 gün ara vererek bir defa daha 3 gün boyunca İçilir. Bu işlem toplam 3 defa tekrarlanır. Bir ay sonra aynı aralıklarla tekrarlanır.

Veya

$ Kurutulmuş acı kavun kökü ince öğütülür, sabah-akşam birer silme çay kaşığı suyla yutulur. 3 gün devam ettikten sonra öğlen de aynı miktarda içmek üzere günde 3 defa alınmaya başlanır. İshal oluncaya kadar devam edilir. İshal olunca bırakılır ve İshal durduktan bir ay sonra tekrar başlanarak toplam 3-7 defa tekrarlanır.

Dalak hastalıklarına ve siroz hastalığına çok iyi gelir,- Ödemleri giderir.

$ 1 litre su + 1 çorba kaşığı bal + 1 çorba kaşığı taze sıkılmış acı kavun suyu (kan grubu “A” olanlar 2 çorba kaşığı) + 1 çorba kaşığı taze sı­kılmış taze zencefil + 2 çorba kaşığı taze sıkılmış kereviz yaprağı suyu karıştırılır. Yudum yudum gün boyunca içilir. İdrarı ve adet ka­namasını çoğaltır, böbrek ve karaciğeri temizler, balgamı söktürür.

¥ Acı kavun suyu, ağrıyan eklemlere ve her ağrıyan yere yedirilerek sü­rülür. Bu şekilde, günde 6 adet (kan grubu “A” olanlar 10 taneye ka­dar olabilir) acı kavun suyu kullanılabilir. Ağrı hemen azalır ve yok olur.

¥ Kusmak İçin 1 tatlı kaşığı acı kavun suyu +■ 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karışımı dil dibine sürülür. Kusma sonucunda mide temizlenir ve kuv­vetlenir. Kusmayı durdurmak için 1 çorba kaşığı zeytinyağı veya li­mon suyu içilir.

¥ Bütün omurgayı kaplayacak büyüklükte, uzun pamuklu bir bez acı kavun yağma batırılır, fazlası sıkılarak alınır. Ense kökünden kuyruk sokumuna kadar omurga üzerine yerleştirilir. Özerine yağlı kağıt ka­patılır ve sıkıca bantlamr. Daha sonra havlu konur ve sıkı bir fanila giyilir. Bu işlem akşam yatmadan önce yapılır ve sabaha kadar bekle­nir. Acı kavun yağı bütün organlara nüfuz eder, derin dokulardan toksinleri çekerek idrar, ishal, ter, burun ve geniz akıntısı ile dışarı atılmasını sağlar. Her türlü hastalıkta, özellikle MS, felç, alzhiemer, romatizma, omurga hastalıklarında kullanılır.

Acı kavun yağı hazırlama:

Olgun acı kavun meyveleri ortadan kesilerek çekirdekleri çıkartılır, 3 eşit gruba ayrılır. Birinci grup, tencereye sıkı sıkı yerleştirilir ve üzerini ka­patacak kadar zeytinyağı dökülür. Buharlaşması bitinceye kadar kısık ateş­te kaynatılır. Yağı süzülerek tekrar tencereye konur, ikinci grup acı kavun aynı yağın içinde aynı şekilde kaynatılır ve süzülür. Üçüncü grup için de aynı yağın içinde aynı işlem yapıldıktan sonra yağ süzülerek cam kavanoz­lara konur, ağzı kapatılarak gerektiğinde kullanılır.

Uyan: Acı kavunun tohumu çok zehirli olduğu için kullanılmaz. Acı ka­vun suyu İç organlar İçin iyice süzülerek kullanılır. Bir seferde 2 gramdan fazla kurutulmuş acı kavun suyu balsız alındığında ölüme sebep olabilir. Kurutularak pestil haline getirilen acı kavun suyu bir kullanımda 0,7 gr. ka­dar alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here