Abdest ve Sağlık

Abdest

Abdest sağlık açısından son derecede faydalıdır.

İnsan vücudu üzerinde yaklaşık 700 Biyolojik Aktif Nokta (BAN) var­dır. Bunlardan 66 tanesi, “Agresi Noktalan” olarak adlandırılan ekstra aktif noktalardır. Agresi noktalarından 61 tanesi abdest uzuvlarında yer almak­tadır, Abdestte azalar yıkanırken BAN faaliyete geçer, agresi noktaları den­ge kazanır. Bu sebepten abdestteki düzeni, sırayı bozmamaya özen göster­mek gerekir.

Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safrakesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları;

Kollar yıkanırken bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır.

Kulaklar, yaklaşık 100 den ibaret olan ve hemen hemen bütün or­ganlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir. Kulaklar meshedilirken bü­tün organlar uyarılmış olur.

Ayaklar yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyüme ve üremeyi kontrol altında tutan hipofiz, böbrekler ve hemen hemen tüm organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır.

Akupunktur noktalarının uyarılması sonucunda vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar, bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükseldiğinde soğuk su ile abdest alınırsa, ateş 1,5-2 derece kadar düşer.

Abdest yükselen tansiyonu düşürür, baş ağrısını hafifletir, uyuklamayı, yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak, abdestin ve guslün fay­dalarını arttırır. Ancak akciğer veya karaciğer hastası olanlar, ağır ameliyat geçirenler, yaşlılar, İshal halinde olanlar için ılık su kullanmak daha iyidir.

Peygamberimiz (s.a.v.) ashabına abdest için ılık su tavsiye ederdi. Bu tavsiye avam için değil, yüksek manevi mertebelere ulaşan ve düşük tuh mertebelerine ait yıkıcı ve kronik hastalıklardan kurtulanlar içindir. Tıpkı soğan ve sarımsak yememe tavsiyesi gibi.

Misvak akupunktur noktalan vasıtasıyla, dişetlerine 28 sinirle bağlanan beynin, 5 duyu organı ve sinüslerin, kasların, iç organların ve ayrıca üreme organlarının işlevini dengeler. Misvak kaslardaki ağrıyı azaltır, diş eti has­talıklarını ve diş çürümesini önler, ağızdaki zararlı mikropları öldürür. Dü­zenli misvak kullanan insan akıl sağlığını ve hafıza kuvvetini son nefesine kadar korur, Misvağın etkisi kullanıldıktan sonra 48 saat boyunca devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here